Pan Lehmann

Pan Lehmann z Boppard:Szanowni Państwo,

przeprowadziliśmy się do nowego domu w czerwcu 2011, który jest dobrze ocieplony, ogrzewany i chłodzony systemem ACALOR. Byłem bardzo ciekaw jak w temperaturach poniżej zera poradzi sobie ogrzewanie ACALOR. To na prawdę działa !!!

Nasz dom jest usytuowany na wolnej przestrzeni z dala od innych zabudowań, przez co jest wietrznie, a temperatury dochodzą nocą do -15 stopni.

Początkowo program był ustawiony na grzanie od 04:30 do 23:00, a od 23:00 do 4:30 miał przerwę. Mieliśmy wrażenie, że w łazience na pierwszym piętrze jest chłodniej, gdy przyjemnie ciepło towarzyszyło nam na parterze.

Nie pamiętam dokładnie wypowiedzi techników ACALOR, ale sens jej był taki, że w najchłodniejszym czasie w ciągu doby dopuszczaliśmy do niepotrzebnego wychłodzenia pomieszczeń przerywając proces grzania. To faktycznie jest logiczne, przecież w ciągu dwóch godzin nie dogrzejemy wychłodzonego pomieszczenia do oczekiwanej temperatury. Ta uwaga była zdecydowanie warta złota i teraz nie czujemy już żadnej różnicy, czy na zewnątrz jest + 5, -1, czy -15 stopni, to po prostu działa perfekcyjnie.

Sprawdziliśmy, teraz funkcja Eco (obniżenie temperatury o 2 stopnie) działając długo nie nagrzeje się ponownie tak szybko do żądanej temperatury.

Ponadto stwierdzono, że nawet przy -10 stopniach na zewnątrz uzyskujemy dzięki promieniowaniu słonecznemu przez okna południowe i zachodnie olbrzymią dawkę energii. W ciągu pół godziny, pokoje te nagrzewają się bardzo mocno do 3-4 stopni (+), a to obniża koszt eksploatacji. Od wschodu pokoje nie zyskują od nasłonecznienia. Centralny sterownik zamontowany jest w południowej części pokoju,a w związku z tym będzie coraz chłodniej w pokojach zorientowanych na wschód. Umieściliśmy regulator z drugiej strony ściany i problem się skończył.

Nie wiem, czy pisałem o tym wcześniej:

Nasi sąsiedzi (168m2, ogrzewanie pompa ciepła Tecalor za pośrednictwem powietrza) uruchomili swój program wygrzewania jastrychu i zużyli 2300 kWh. Dom obok niego (350m2, zasilany z geotermalnej pompy ciepła) jest również dostosowany do ogrzewania podłogowego i zużył 5400 kWh. O ile wiem, to programy wygrzewania są uruchamiane standardowo i mają trwać ok. 10 dni. My mamy dokładnie zużycie 300 kWh. Jak się dowiedziałem, inne pompy ciepła mają programy do ogrzania jastrychu, które działają tylko z grzałkami elektrycznymi. W systemie ACALOR ich w ogóle nie ma. Bogu dzięki.